Ambice, cílevědomost a domeček

13. july 2013 at 18:07 | Nana Erruk. |  diary
Uplynolou sezonu lomeno školní rok jsme na dramaťáku vystupovali s představením Domeček pro..


Originální povídka je od Chrise Priestleyho ze sbírky povídek Příšerné příběhy stýce Montaguea, povídka Nedveře.
V kostce...
Ve Viktoriánské Anglii se v káznici potají dvě ženy. Harriet a Maud se dohodly na ďábelském plánu. Až je pustí z káznice budou krást společně a to takovým způsobem, že Maud bude v domě předstírat seanci a její 'dcera' bude stál opodál a poté, co se účastnníci seance začnou soustředit s Maud, tak jim probere kábáty na chodbě a proleze dům.
Zdá se to jako jednuduchý biznis dokud nenavštíví dům paní Barnardové( a tuhle borku hraju já:)).
Harriet a Maud vystupují pod falešnými jmény a příjmením Layonsovi.


V domě paní Barnardové se sejde spousta lidí z okolí, kteří se chtějí zúčastnit seance. Když dorazí i Layonsovi, hned začne seance.
Maud jako vždy vykonává svou práci a za světla svíčky nařizuje návštěvníkům, aby zavřeli oči a chytli se za ruce.


Harriet jde ven na chodbu, prolézá kabáty a pokoje. Když chce otevřít další dveře, zjeví se za ní malá holčička a říká jí, že tam nemí chodit. Harriet s ní naváže koncverzaci a dozví se, že ty dveře jsou zahrazené a říkají jim tu Nedveře. Nechápe, proč jí tedy říká, aby tam nechodila, když to není možné. S omlovou se brací zpět do místnosti, kde je seance.
"Maud, pro boha živého pomoz mi! Moud! Moud!"
Po místnosti se rozléhá upištěný hlas Maud. Harriet okamžitě poznala, že tohle není v plánu. Přiskočila ki ní a začala s ní třást. Návštěvníci měli o paní Layonsovou starost a nechápali, kdo je ta jejíž jméno vykřikovala. Nikdo žádnou Maud neznal.
Starost o zdraví paní Layonsové měla i Paní Barnardová. Poslala jí i s Harriet na zahradu a poprosila návštěvníky seance, aby odešli.
Mezitím, co je vyprovází ven. Harriet se rozkčičí na Maud, protože nechápe, co to tam předváděla. Vyčítala jí, že křičela své vlastní jméno. Maud byla zmatená a mluvila o tom, že to nekřičela ona,ale něco z ní.
Najendou k nim přichází Paní Barnardová. Mluví o tom, jaká to byla úžasná seance. Harriet i Maud si o ní myslí, že je úpný blázen, podle jejího vyadřování a názorů.
Maud se najednou zamotá hlava a Paní Barnardová prosí, aby šli zpět dovnitř.
Harriet už chce zmizet a proto Maud táhne pryč. Paní Barnardová ji naláká na sklenku Cherry. Všichni se tedy vrací dovnitř. Zmatená Maud projde chodbou a chce zabrat za první dveře, které viděla.
"Tam ne, matko, ty jsou zahrazené. Říkají jim tu Nedveře." Varovala ji Harriet.
Paní Barnardová nechápala, jak tohle může Harriet vědět. Harriet to omlouvala tím, že se šla při seanci napít a hledala kuchyň a potkala její dceru a ta jí tohle řekla.
Paní Barnardová byla zmatená a nechápala, jakou dceru myslí. Když jí Harriet řekla, že se jí představila jako Olivie, tak se okamžitě odměkčila a byla jako u vytržení z toho, že jí Harriet potkala.
Maud ani Harriet to nechápali. Pani Barnardová se ještě jednou ujistila, jestli jí to opravdu řekla Olivie a zkonstatovala, že to bylo od ní chytré. Hned potom odvedla konverzaci na ty Nedveře. Jsou to dvě dveře vedle sebe a jedny jsou zazděné, protože v místnosti za nimi nejsou potřeba dvoje dveře a a venku zůstali nezazděné prý proto, aby nebyla narušela simetrie haly.
Obě zlodějky už chtějí zmizer,ale paní Barnardová je stále zržuje a vede je do dětského pokoje.
Uprostřed něj stojí překrásný domeček pro panenky.
Harriet ho obdivuje a Paní Barnardová začne vyprávět o tom, že její sestra si jako malá hrála jen s ním. Poté, že prý zešílela a umřela v jedenácti letech.

/ano, má maličkost./
Harriet i Maud s údivem pozorují domeček a Paní Barnardová jim vypráví o tom, že je to přesná kopie jejího domu s tím, že v tom domečku je ta místnosti do které vedly nedveře. Ve skutečném domě je zeď vybouraná a dveře zazděné. Obě zjistí, že jedna z panenek v místnosti, která ve skutečnosti není, nemá obličej.


Maud táhle Harriet pryč od toho domečku a všichni vycházejí ven. Obě zlodějky napadlo, že Maud zdrží Paní Barnardovou venku a Harriet se vrátí zpět do domu a ještě něco štípne. Tak se taky stalo.
Paní Barnardová začne vyprávět o tom, že je tak neuvěřitelné, že slečna Layonsová (Skutečným jménem Harriet) potkala Olivii. Paní Layonsová to nechápala a Paní Barnardová odkryla to nejhrůznější tajemství.
Olivie není její dcera, nýbrž její sestra, která umřela, kvůli tomu domu pro panenky.
Maud je šokovaná.
Harriet se mezitím plíží domem. Vidí, že ty Nedveře jsou otevřeny. Ze zvědavosti do nich vkročí a ocitá se v domečku pro panenky. Stává se panenkou bez obličeje a čeká na další oběď, od které si bude moct vzít obličej.
Strašně mě bavilo tohle dělat. Bavilo mě rvát se o to roli. Divadlo mě baví samo o sobě. Upřímně, je to jediná věc, o které jistě vím, že mi jde..... a když vidím, že je tu někdo lepší než já, tak se rozpadám.
Je jasné, že vždy tu bude někdo lepší než já. Vadí mi, že lidé, kteří by mě obletovat a chválit mě, tak jsou u někoho jiného. Tohle platí jen o našem souboru. samozřejmě. :)
Nesnáším to na sobě.

Co jsou vaše nejhoší vlastnosti?

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 katherine. / gettingfit.blog.cz katherine. / gettingfit.blog.cz | Web | 14. july 2013 at 12:45 | React

To je úžasný příběh, úplně jsem se do toho zabrala. To si prostě musím přečíst, zní to naprosto úžasně! Divadlo miluju, bohužel nehraju, protože na to nemám talent, ale hrozně ty herce obdivuju. Že některé role dokážou tak perfektně a přesvědčivě zahrát.
Je vidět, že ti ta role sedla. Úplně se do ní hodíš. Taky mě štve a hrozně špatně nesu, když je někdo lepší než já. Mám to zakódované od dětství, ani nevím proč. Ale můžeš být klidná, taky mám tu vlastnost a taky mě to příšerně štve. :D

2 Lucia Lucia | Web | 14. july 2013 at 20:55 | React

Tak to tě obdivuju. ;) Opět :D
Já bych hrála ráda. Měla jsem i možnost hrát v nějaký tý reklamě, ale nezkoušela jsem to. Jsem srab :D Reklama a divadlo. "Trošku" rozdíl, tak, ale někde se začít musí ;D
Jinak taky nemám ráda, když je někdo lepší než já, ale tak vždycky někdo takový je. Nejhorší ? Ani Ti nevím. Mám tolik vlastností :D

3 Đomíí Đomíí | Email | Web | 16. july 2013 at 13:02 | React

Já divadlo miluju :33 Nikdy jsem nehrála, ale vždycky když se na základce připravovalo nějaké vystoupení pro rodiče nebo veřejnost, tak jsme se s kámoškou podíleli na scénáři :)

4 Mišulka Mišulka | Web | 16. july 2013 at 14:13 | React

Krásný příběh :)
Jedna z mojich nejhorší vlastností je lenost :D a to jak moc se pořád podceňuju.

5 Vaness . Vaness . | Web | 16. july 2013 at 17:37 | React

Ty chodíš do dramaťáku ? :O Šikukla :3
Je fajn , vědět , že ti něco vážně jde :)
Já o ničem takovym nevim :D
A moje nejhorší vlastnost je asi žárlivost . Nesnesu když je někdo víc než já .

6 c-carloss c-carloss | 17. july 2013 at 9:05 | React

hustý to muselo bejt dobrý ...
nejhorší vlasnost..to nevim ...:D

7 IamMe IamMe | 17. july 2013 at 12:09 | React

Dievca! Fakt netusim, preco si zrusila ten tvoj pripsevok nad tym.. Clovek sa potrebuje otvorit.. ked neveri svojmu okoliu...:/ A myslim... ze tym ze tu budes pisat co chces.. pochopis aj samu seba a ulavi sa ti... Chcem sa dožiť jedneho dna... ked tu napises: "Som stastna, pre to, lebo som to stale ja!" ... Nikdy nezalezi na druhych.. ale len a len na tebe! :) Zatoze teraz to nejde.. je to tazke.. nevidis v svojom tele pozitivum.. To prejde! RAZ! Len s tym prosim, uz prestan.. a odloz vsetky ziletky.. Nestoji to za to.. Neukazuj slabosti, tym ktori si to nezasluzia.. ZI! :)

8 Nana Erruk Nana Erruk | Web | 17. july 2013 at 20:46 | React

[7]:
páni.. díky. potěší to.
já jsem si nebyla jistá tím jestli to někoho zajímá, proto to po chvíli šlo pryč :)
Jsem ti strašně moc vděčná za podporu, moc to pro mě znamená... a ještě víc, mě těší, že mám takovou čtenářku jako jsi ty :)

9 Mike mouse. Mike mouse. | Web | 19. july 2013 at 12:14 | React

Je to krásné:-) Mě se líbí ten domeček:D<3 Sice to neznám, ale je to moc pěkně napsané:-)

10 Mica_Indianka Mica_Indianka | 2. august 2013 at 22:53 | React

Ahojda, pribeh me moc zaujal (libi se mi, ze je desivy) a na tech fotkach ti to moc moc slusi. Taky si myslim, ze je uzasny jak se dokazes nadchnout pro roli a taky pro svy konicky. Gratuluju :-)) Co se tyce me, nesnasim na sobe kdyz zavidim svim blizkym, mela bych se ´preci radovat s nimi ne? Drzim palce do budoucna, urcite z tebe bude talentovana herecka:-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement